Víte, jak a kam nosit smoking?

Pánský smoking bývá často spojovaný se stylem oblékání zvaným black tie dress code. V poslední době se lze setkat i s pojmy, jako je creative black tie nebo black tie optional. Co tyto pojmy znamenají?

Obecně platí následující – nebojte se smokingu. Když ho budete nosit správně, budete díky němu vypadat elegantně a zaujmete své okolí.

Black tie – dress code

Pokud vám přijde pozvánka, na které je uvedený dress code black tie, jsou pravidla pevně daná. Jde o součást společenské etikety, takže pokud nechcete vypadat jako buran, řiďte se jimi.

Jaký smoking si pořídit a co si k němu obléknout, abyste dorželi dress code black tie, si můžete přečíst v článku Black tie: Kdy nosit smoking a co si k němu obléknout, abyste neporušili pravidla dress codu.

Můžete si vzít smoking z vlastní iniciativy?

Black tie dress codeMůžete cokoli, ale nedoporučuje se to. Smoking je v dnešní době vrcholem elegance a formálnosti. Je to nejvyšší stupeň pánského společenského oděvu. Proto se smoking doporučuje pro slavnostní večerní společenské události, jako jsou galavečery, předávání cen, slavnostní večeře, zahajování festivalů, divadelní premiéry, opery, plesy a podobně. Klasický smoking je určen na večerní společenské události, proto si ho neoblékejte na akce konané před 18. hodinou.

Black tie optional – dress code

Black tie optionalBlack tie optional znamená, že si muž pro danou akci může zvolit smoking, stejně jako tmavý oblek (pouze černý nebo tmavě modrý).

Jedná se svým způsobem o paskvil v oblasti pánské společenské módy. Je důsledkem toho, že se smoking téměř vytratil z šatníku dnešních mužů. Nastávají tak nejčastěji dvě situace. Buď si muž smoking půjčí, nebo zvítězí lenost a raději na akci nejde. Pořadatelé akcí a hostitelé jsou si toho vědomi, proto raději napíší na pozvánku black tie optional, aby si muž mohl obléci tmavý oblek, který má většina mužů ve skříni. Nicméně mějte na paměti, že v případě tohoto dress codu by bylo nejlepší obléknout se dle stylu black tie. Jinak budete vypadat vedle jiných mužů ve smokingu jako chudý příbuzný.

P.S. Pokud se považujete za gentlemana, tak by smoking ve vaší skříni neměl chybět. Je to vaše vizitka i demonstrace společenského statusu.

Creative black tie – dress code

V dnešní době se můžete setkat i s tím, že na pozvánce na akci budete mít napsáno dress code creative black tie. Je to moderní pojem a zatím u nás není příliš rozšířený. Oproti klasickému black tie dovoluje větší míru kreativity a doslova vás vybízí k osobitému a kreativnímu nádechu vašeho outfitu. Týká se to především volby doplňků. Můžete zvolit jinou barvu motýlka než černou, můžete se také odvázat při výběru manžetových knoflíčků nebo barvy smokingového pásu. Dokonce můžete sáhnout po smokingu jiné barvy, než je klasická černá.

Jaký smoking si vybrat při creative black tie?

  Modrý smoking s červenými doplňky Základem smokingu je jednořadé sako, na kterém vynikají lesklé píkové či šálové klopy. Můžete narazit i na sako dvouřadé, ale to je dnes spíše raritou. Nejčastěji se setkáte se sakem černé barvy. Pokud se chystáte na večerní událost konanou pod širým nebem, perfektně se hodí bílá barva saka. Existují však i jiné barvy smokingů, od světlejší modré, přes šedou, vínovou až po hnědou. Zejména ve Spojených státech amerických jde o velice oblíbené smokingy na studentské plesy.

Košile má buď stojací nebo klasický límeček a obvykle se nosí v bílé barvě. V jednořadém saku se nebojte košili ozdobit vestou nebo smokingovým pásem. Smokingový pás plní funkci ozdobnou i praktickou. Zakrývá předěl mezi kalhotami a košilí. Smokingový pás skvěle vynikne například v červené či vínové barvě, která vytvoří spolu s černou barvou saka dokonalou kombinaci. Na opasek zapomeňte, ke smokingu se zkrátka nenosí.

Motýlek je spolu se sakem s lesklými klopami tím, co dělá smoking smokingem. Tradičně se nosí v černé barvě. Můžete si však s barvou motýlku vyhrát a nejlépe jej zkombinovat s barvou smokingového pásu či vesty. Pak už jen stačí dovést váš outfit k dokonalosti kapesníčkem do saka ve stejné barvě.

Kalhoty ke smokingu poznáte podle toho, že mají po stranách lampasy, lesklé úzké pruhy. Obuv volte nejčastěji černou lesklou. Nejčastější volbou ke smokingu jsou lakýrky, především pro svůj lesklý, slavnostní vzhled. Pokud budete mít smoking v divočejších barvách, musíte tomu přizpůsobit i obuv.

Black tie creative s červenými doplňky

Rada na závěr

Pokud si při výběru smokingu a doplňků nejste jistí, vsaďte na klasiku. Není třeba být za každou cenu třeskutě kreativní. U black tie nemáte na výběr, pravidla jsou jasně daná. U black tie optional zvolte to samé jako u black tie. U creative black tie si vyberte barevný smokingový pás a s ním slaďte motýlka, případně i kapesníček.

Kdo

Šéf vás málo platí? Změňte to

Dřete v práci od rána do noci a dostali jste malé odměny? Důvodů může být hned několik. Jedním z nich je i špatná volba oblečení. Váš šéf vás odměňuje nejen podle toho, co děláte, ale také podle toho, jak na něj působíte. Jak se obléknout, abyste nepůsobili špatným dojmem a správně se prezentovali?

Celý článek

Co

Jak vybrat manžetové knoflíčky – to nejdůležitější, co byste měli vědět

Chystáte se na ples, svatbu, do tanečních nebo na narozeninovou oslavu? Chcete vypadat stylově a stále cítíte, že vám k dokonalosti něco chybí? Zaměřte se na pánské módní doplňky. Košile s manžetovými knoflíčky se bezesporu vrací do módy a neměly by chybět ve vašem šatníku. Knoflíčky jsou funkčním doplňkem i drobným šperkem, který vás skvěle oživí a podtrhne vaši osobnost. Jak vybrat manžetové knoflíčky pro každou příležitost?

Celý článek