Ostatní

Jak se vyznat ve zkratkách na společenských pozvánkách?

Držíte v ruce pozvánku do společnosti a informace Black tie, White tie, nebo zkratky RSVP, p.m případně s.t. vám nic neříkají? Není divu, tajemný jazyk pozvánek někdy dovede pěkně zamotat hlavu. Přitom právě tyto zkratky vám mohou hodně pomoci. Jak? Jejich prostřednictvím se dovíte, co si na večírek obléct, v jakém duchu se koná, kdy je vhodné přijít, či zda si můžete vzít doprovod. Podívejte se na nejběžnější typy společenských Dress codů a pár základních zkratek, abyste ve společnosti vždy uspěli.

Dress code, neboli pravidla oblékání

Obecně platí, že čím slavnostnější událost vás čeká, tím formálnější oblečení, tedy dress code budete potřebovat.
  • White tie: černý frak s bílou vestou, bílý motýlek a lakýrky, u žen večerní róba se sukní až na zem. Vhodné je zahalit ruce dlouhými rukávy nebo rukavičkami. White tie je velmi vhodné dodržet do posledního detailu.
  • Black tie: smoking, bílá košile a černý motýlek, pro ženu pak večerní toaleta, kdy může sáhnout jak po krátkých, tak i dlouhých večerních šatech.
  • Black tie optional: máte možnost zvolit si smoking nebo černý oblek, pro ženu je vhodná večerní toaleta.
  • Dark suit: tmavý oblek pro muže, krátké šaty pro ženu.
  • Formal dress code: společenský oděv, pánové mohou sáhnout po smokingu s černou košilí a bez motýlku, dámy mohou zvolit večerní šaty nebo formálnější koktejlky.
  • Semi formal dress code: takto jsou označované zpravidla firemní večírky nebo koktejly. Nejde o ples v opeře, ale stále je to událost, kde ukazujete, že vám na hostiteli záleží. Nepsaným pravidlem je, že večer byste měli mít na sobě tmavé odstíny, a naopak přes den odstíny světlé. Dámy si mohou vybrat mezi koktejlkami nebo odvážnými krátkými šaty.
  • Business formal: kvalitní oblek černé nebo tmavomodré barvy, neutrální košile, konzervativní kravata a lakýrky. Pro ženu jsou vhodné krátké šaty.

K dalším důležitým zkratkám patří:

RSVP, neboli repondez s´il vous plaît
Neznamená nic jiného než žádost o potvrzení účasti. Tedy informaci pro hostitele, zda na akci přijdete, nebo jestli se z ní chcete omluvit. Tato zkratka na pozvánce vás vybízí k tomu, abyste se ozvali hostiteli a potvrdili vaši účast, nebo se omluvili. Stejný význam má i zkratka RLO, doprovázená dodatkem Regrets only. V takovém případě se ozýváte hostiteli jen v případě, že se bohužel dostavit nemůžete.
p.m., neboli připomenutí akce
Vaši účast jste potvrdili, přesto vám dva týdny před akcí přišel další vzkaz, označený zkratkou p.m.? Neděste se, znamená pour memoire, tedy pro připomínku. Hostitel vás nemá za sklerotika. Touto pozvánkou vám jen ukazuje, jak moc mu na vaší přítomnosti záleží. Pokud s účastí počítáte, nemusíte odpovídat.
s.t. / c.t., neboli informace o času příchodu
Touto zkratkou vás hostitel informuje, zda je nutné přijít na čas či ne. Latinský překlad sine tempore, tedy s.t. doslova znamená přijďte včas. V případě, že je čas příchodu flexibilní a můžete si dopřát tak zvanou akademickou čtvrthodinku zpoždění, bude na vaší pozvánce uvedeno c.t. - cum tempore.

Rady pro vás

Nezapomeňte se řídit důležitým pravidlem – „Nikdy nechoďte tam, kam nejste pozváni“. Většina pozvánek je nepřenosných. Proto o změně příchozího vždy informujte hostitele předem. Vyhnete se tak nepříjemnostem například v zasedacím pořádku. Svou pozvánku si také vždy berte s sebou. Pokud je pozvánka určena i pro partnerku, nezapomeňte styl a barvy sladit tak, abyste tvořili dokonalý pár. Při tom ale dbejte na to, abyste nebyli oblečeni lépe než hostitelský pár.

Tip pro Vás

Chystáte se vzít si do společnosti kravatu a nevíte, jak si poradit při vázání kravatového uzlu? Podívejte se jak uvázat kravatový uzel podle profesionálních videonávodů a určitě své okolí zaujmete dokonalým výsledkem.    

Více

Máte problémy s pocením nohou? Skoncujte s tím sami bez lékaře

Asi sami znáte situaci, kdy vejdete do místnosti a musíte se vyzout. Pokud jste v obuvi už delší dobu, většinou máte nohy více či méně propocené. Vidíte, jak se za vámi dělají vlhké šlápoty a vzduchem se šíří nežádoucí zápach. Není to nic příjemného. Jak tomu předejít?

Více

Kdo

Jak se správně obléknout do divadla?

Koupila vaše manželka lístky do divadla nebo jste se s kamarády domluvili, že vyrazíte za kulturou? Pak si určitě nechcete zážitek z představení zkazit trapasem. V každém typu divadla platí jiná pravidla pro oblékání. Přečtěte si, jak zvolit správný oblek, aby středem pozornosti zůstali herci, a vy jste si mohli v klidu vychutnat zážitek z představení.

Celý článek

Co

Jaký oblek vybrat na maturitní ples a stužkovací večírek, abyste neudělali chybu?

Maturitní ples a stužkovací večírek neboli stužkovák patří k významným událostem studentského života. Mnozí na tyto akce i po letech rádi vzpomínají. Není však nic horšího než vzpomínky na to, jak mezi ostatními vynikáte díky špatné volbě oblečení. Pokud tomu chcete předejít a ukázat se před spolužáky v tom nejlepším světle, začněte správnou volbou obleku. Ten je totiž základem pánského společenského oblečení, a tedy klíčem k vašemu dokonalému vzhledu. Přečtěte si, v jakém obleku uděláte na maturitním plese a stužkovacím večírku ten nejlepší dojem.

Celý článek